Fitorja shumë e rëndësishme ndaj Sevilla, ja çfarë tha Koeman pas ndeshjes

Ronald Koeman vlerësoi punën mbrojtëse të lojtarëve të tij si vendimtar në arritjen e fitores 2-0 ndaj Sevilla në Estadio Ramon Sanchez Pizjuan. “Ne u përpoqëm të shtypnim kundërshtarin tonë, por duke luajtur me tre qendërmbrojtës dhe mbrojtës të krahut që rrinë shumë lartë,” tha Koeman në kohën e plotë.

“Na e bëri më të lehtë për të ndaluar lojën e Sevilla-s. Ky ishte çelësi. “Ishte një sistem i rrezikshëm. Pa topin, ne shtypëm, u përpoqëm të luanim njeri me njeri. “Loja jonë pa top ishte thelbësore. Ishte një ndeshje shumë e plotë.” Sistemi nuk i la asnjë vend Antoine Griezmann, i cili shikonte nga pankina kur Ousmane Dembele dhe Lionel Messi kombinoheshin mirë në sulm. “Nuk është një mesazh,” tha Koeman për mungesën e minutave të Griezmann. “Ne vendosëm të ndryshojmë sistemin dhe, për të qenë në gjendje të futemi prapa, ne e vumë Dembele në krye.

Barcelona do të përballet me të njëjtët kundërshtarë të Mërkurën kur Sevilla viziton Camp Nou për ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së tyre në Copa del Rey. Andaluzianët kryesojnë 2-0 nga ndeshja e parë. “Ne besojmë, padyshim,” tha Koeman për mundësinë e një rikthimi.